Parajfőzelék, avagy spenót
Elkészítés módja
1. A parajlevelet megtisztítjuk, vagyis szárát lecsipkedjük, és a leveleket többször váltott hideg vízben megmossuk. Kb. 1,5 liter vizet forralunk, a szódabikarbónát beleszórjuk – ez azért kell, hogy a paraj üde zöld színű maradjon –, majd a parajt belekeverjük. Fakanállal többször megkeverjük, és kb. 2 perc múlva, amikor a levelek jól összeestek, leszűrjük.
2. Ezután a hideg tejjel turmixoljuk, újra a tűzre tesszük. Ha fagyasztott parajból készítjük, akkor azt – ha nem engedtük föl – fagyosan a tejbe tesszük, és addig forraljuk, amíg föl nem olvad benne.
3. A lisztet a tejszínnel simára keverjük, ha kell, egy kevés vizet is öntünk bele, majd a felvert tojásokat is hozzáadjuk. A tejes parajpürét ezzel sűrítjük, vagyis kevergetve kb. 2 percig forraljuk, ezalatt besűrűsödik. Közben megsózzuk, megborsozzuk, a présen áttört fokhagymával ízesítjük.
Parajfőzelék, avagy spenót recepthez fűződő történet, jótanács
A parajt tojás nélkül is készíthetjük, ilyenkor a tejszínnel (esetleg tejjel) simára kevert liszttel sűrítjük a főzeléket. Hagyományos módon, rántással is főzhetjük. Ilyenkor 4 deka vajat fölolvasztunk vagy 3 evőkanál olajat megforrósítunk. A lisztet rászórjuk, kevergetve 2 perc alatt zsemleszínűre pirítjuk, és a zúzott fokhagymát is hozzáadjuk. A tejes parajpürét ráöntjük (ez nem lehet semmi esetre sem forró, csak meleg, különben a rántást összekapja, csomós lesz), kevergetve sűrűre főzzük. A főzeléket zsemlével is sűríthetjük. Ehhez 2-3 darabot hideg vízbe áztatunk, jól kifacsarjuk, szitán áttörjük, a forró tejes parajpüréhez keverjük, pár percig főzzük.
Hozzászólás írása
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned
Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.