Gyoza
Elkészítés módja
1. A tésztához való lisztet egy fém keverőtálba szórjuk. A vizet a sóval fölforraljuk, a lisztre öntjük, és eleinte fakanállal, majd kézzel addig dolgozzuk, gyúrjuk, míg kemény, a mi gyúrt tésztánkhoz (levestésztánkhoz) hasonló állagú tészta lesz belőle. Letakarva pihentetjük kb. 25 percet, ezalatt elkészítjük a töltelékét.
2. A töltelékhez a darált húst egy tálba rakjuk. A kelleveleket, miután ereiket kivágtuk, először vékony csíkokra, majd apróra vágjuk. Enyhén megsózva félretesszük. A metélőhagymát finomra aprítjuk. A gyömbért és a fokhagymát megtisztítjuk, – utóbbi zöld hajtását is kivágjuk –, finomra aprítjuk, egy kisebb tálba rakjuk, a szójaszósszal, a szezámolajjal, a darált csípős paprikával és a borssal együtt. Jól összekeverjük, majd ezt az ízes pácot a hússal összedolgozzuk. A besózott kelt kinyomkodjuk, a húshoz adjuk a metélőhagymával együtt. Megkóstoljuk, ha kell, megsózzuk.
3. A tésztát enyhén meglisztezett gyúrólapon kb. 2 milliméter vékonyságúra nyújtjuk, éppen úgy, mint amikor levestésztát készítünk. A legkönnyebb, ha van kis tésztanyújtónk, és azon engedjük át párszor, míg elérjük a kívánt vékonyságot. Ezután egy 8-10 centi átmérőjű éles pogácsaszaggatóval kiszúrjuk.
4. A kis tésztakorongokat vizes ecsettel megkenjük, majd mindegyiknek a közepére egy kis csíkban kb. 1 kiskanálnyi tölteléket halmozunk. A tésztát a töltelék fölött egymáshoz illesztjük, jól összenyomkodjuk. Ezeknek a kis félholdaknak azután úgy adunk „sárkány“ formát, hogy tetejüket 4-5 helyen összecsippentjük, jól összenyomjuk.
5. Egy fedeles, lehetőleg teflon serpenyőbe öntjük az olajat, a kis tésztacsomagokat rárakjuk, lefedjük, majd nagy lángra tesszük.
6. 2-3 percig sütjük, ezalatt a tészta alja szépen megbarnul. Ekkor kb. 0,8 decinyi vizet öntünk alá, azonnal lefedjük, és további kb. 2-3 percre visszatesszük a tűzre. Ezalatt a víz elpárolog alóla, a keletkező gőzben pedig a kis tésztabatyuk teteje is megpuhul. Forrón tálaljuk.
Gyoza recepthez fűződő történet, jótanács
A csiaoce (餃子 / 饺子, jiǎozi) kínai töltött tészta, a kínai konyha kedvelt fogása, mely Japánban is népszerű (gjóza néven, ami japán húsos batyut jelent). Kínában úgy fogyasztják, hogy nem túl sós, világos szójamártást szezámolajjal és darált csilipaprikával összekevernek, és ebbe mártogatják a kis tésztabatyukat, mielőtt befalatoznák.
Kedves mroz!
Köszönjük észrevételét! A receptet javítottuk.
Üdvözlettel: Mesterszakacs.hu
Márpedig a Gyōza kínai eredetű étel (Csiaoce). A második világháború után Kínából visszatérő japán katonák vitték haza a receptet. Tehát ez egy kifejezetten kínai étel japán névvel!
Kedves Pali1977!
Köszönjük észrevételét.
Üdvözlettel: Mesterszakács.hu
Értem én, hogy az emberek nagy többsége nem tud különbséget tenni, a kínai és a japán dolgok között, de a gyouza kifejezetten egy japán étel. A güzgombócot darálthússal vagy spenórral töltik meg (más változat is ismert) és létezik hozzá egy "gyouza szósz", amiben megmártják a gombócokat. Annak örülök, h végre találtam egy ilyen receptet, mert régóta keresem, de nem kínai, hanem japán ételről van szó!