Burgundi fűszervajas csiga
Elkészítés módja
1. A fűszervajhoz a puha (szobahőmérsékletű) vajat habosra keverjük, a fölaprított petrezselyemmel és metélőhagymával meg a zúzott fokhagymával fűszerezzük, megsózzuk, megborsozzuk. Pár csepp konyakkal pikánsra ízesítjük, és tehetünk bele fölaprított turbolyát is, ezt főleg finom illata miatt.
2. A fűszervajat egy cső nélküli habzsákba töltjük, és mindegyik csigaházba nyomunk belőle egy keveset. Belerakunk egy-egy főtt csigát (ha kicsi a csiga, akkor tehetünk bele kettőt is), végül a nyílást vajjal lezárjuk, s hűtőszekrénybe rakjuk.
3. Egy tepsire vastagon sót terítünk, és a töltött csigákat üregükkel fölfelé beleültetjük, amik a sónak köszönhetően nem borulnak föl, nem folyik ki a tartalmuk. Forró sütőben (lehet grillsütőben is) 3-4 perc alatt átforrósítjuk. A sótól megtörölgetve csigatálba (sokmélyedéses speciális tálalóedény) rakjuk, és forró pirítóssal valamint jól behűtött pezsgővel kínáljuk. A csiga elfogyasztása:
Csigaollóval megfogjuk házastól a csigát, majd a csigavilla segítségével a vajas csigát a pirítósra átkaparjuk.Burgundi fűszervajas csiga recepthez fűződő történet, jótanács
Aki meg akarja kóstolni, de nem akar bíbelődni vele, jó ha tudja, hogy fagyasztva készen kapható. Ebből következik, hogy a frissen készített, s fűszervajjal a házába visszatöltött csiga is lefagyasztható. Csak vállakozókedvűeknek való, mert nagyon pepecs, bár nem nehéz munka.
Az éti csiga előkészítése
Ételkészítésre a kertjeinkben „száguldozó” éti csiga alkalmas, a meztelen csiga vagy a lapos csiga nem! Az éti csigákat összegyűjtjük, és fedeles, de azért szellőző vödörbe zárva 3 napig éheztetjük. Ez azért kell, hogy kitisztuljanak. Ezután folyó vízzel egyenként alaposan megmossuk, és mindet forrásban lévő, enyhén sózott vízbe zúdítjuk. 10-15 percig főzzük, majd leszűrjük, hideg vízzel lehűtjük. Ezután hústűvel vagy csigavillával a csigahúst a házából kiemeljük. A csigahús fekete részét magyar módi szerint levágjuk, így tisztítjuk meg a puhatestűt, ám a franciák azt mondják, pont ebben a fekete részben van a csiga íze, és nem a talpában. Ezért ők a fekete rész aljánál újjal megnyomják a csigahúst, így távozik a csigából a béltartalom, ellenben a fekete rész megmarad. Az így előkészített csigahúst azután váltott hideg vízben átöblítjük. Hogy leforrázzuk e még egyszer, ízlés dolga. Következhet a főzés, amire két változat is van. A hagyományos és egyben lassabb megoldás, amikor a csigahúst egy lábasba szórjuk, annyi hideg vizet öntünk rá, amennyi ellepi, fölforraljuk, keletkező habját leszedjük. Fehérborral ízesítjük, megsózzuk, egész borssal, fokhagymagerezdekkel, fölkarikázott vöröshagymával, szegfűszeggel, babérlevéllel és kakukkfűvel fűszerezzük. Belekarikázunk néhány sárgarépát és petrezselyemgyökeret, lefödjük, és a csigahúst kis lángon 2,5-3 óra alatt puhára főzzük. Célszerű megkóstolni, hogy jó-e, mert a csiga húsa komiszul kemény, nehezen puhul. Ha kész, leszűrve hűlni hagyjuk. A másik módszer lényegesen egyszerűbb és gyorsabb. Minden hozzávalót kuktába töltünk, és a csigahúst a forrástól számított 30-35 perc alatt puhára főzzük. A levében hűlni hagyjuk. A gyorsaság mellett az is előnye a kuktás főzésnek, hogy jobban benne maradnak az ízek a húsban. Amíg a csiga puhul, a csigaházakat mósószeres vagy szódabikarbónás vízben kifőzzük, fertőtlenítjük, leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, száradni hagyjuk. Az így megfőzött csigahússal azonnal készíthetünk ételeket, illetve kiporciózva — általában egy tucatot számítva fejenként — zacskóba rakva mélyhűthetjük is. Utóbbi esetben tüntessük föl a zacskón a készítés napját és a felhasználhatósági időt, ez utóbbi kb. szűk egy év.
Rengeteg van a kertemben,szívesen importálok,mert nem győzöm kidobálni a rétre őket.Én ugyan meg nem enném,ha van normális étel,egyék azok,akiknek ez guszta,a Franciák.Persze már ők is unják.