Hagyományos francia pástétom
Elkészítés módja
1. Az I. töltelékhez a kétféle húst és a szalonnát csíkokra vágjuk, egy tálba rakjuk. A finomra vágott vöröshagymát és petrezselymet rászórjuk, a bort meg a brandyt ráöntjük, a fehér borssal fűszerezzük. Jól összekeverjük, és letakarva éjszakára betesszük a hűtőszekrénybe. A II. töltelékhez, ami a mozaikot adja a pástétomban, a kétféle húst, a szalonnát és a sonkát kb. 0,5 centis kockákra vágjuk. A bort meg a brandyt ráöntjük, jól összekeverjük, és letakarva éjszakára betesszük a hűtőszekrénybe.
2. A tésztához a keményítőt a liszttel összeforgatjuk. Egy pohárban a sót a hideg vízben kiskanállal kevergetve föloldjuk, a liszthez öntjük. A kis kockákra vágott hideg vajat rádobjuk, a tojást beleütjük, és gyors mozdulatokkal összedolgozzuk. 4 egyforma részre osztjuk, egyet letakarva a hűtőbe teszünk belőle 3-4 órára, ami ehhez a recepthez kell. A többit lefagyasztjuk egy későbbi sütéshez.
3. Az I. töltelékhez való érlelt hozzávalókat lecsöpögtetjük, majd húsdarálóval kétszer ledaráljuk.
A II. töltelékhez valókat lecsöpögtetjük, a szalonnás húspéphez keverjük. megborsozzuk, megsózzuk, a tojást beleütjük, majd 3-4 evőkanálnyit hozzáadunk a boros pácléből is. A gombát vékony cikkekre vágjuk, enyhén sós forrásban lévő vízben 1 percig főzzük, leszűrjük, leöblítjük. A kissé fölaprított mogyoróval és a puha borsóval együtt a húsos masszához keverjük.4. Egy hagyományos, kb. 1,2 literes pástétomformát (lehet püspökkenyér forma is) kivajazunk. A hűtőben lévő tésztacipót enyhén meglisztezett gyúrólapon kb. 3 milliméter vastagságúra nyújtjuk, majd úgy béleljük ki vele a formát, hogy mindkét oldalt, és felül is túllógjon rajta.
5. A tölteléket belehalmozzuk, és egy nedves kanállal belenyomkodjuk, elsimítjuk. A tészta széleit a töltelék körül felvert tojással lekenjük, majd a tészta széleit a ráhajtjuk. A tészták találkozásánál lenyomkodjuk, hogy sütés közben ne nyíljon szét. A tészta közepét egy kisebb pogácsaszaggatóval kiszúrjuk, hogy a sütés közben keletkező gőz eltávozhasson. A tésztát felvert tojással lekenjük. A leeső tésztából kis díszítéseket vágva a pástétom tetejét is megdíszíthetjük. Tojással ezt is lekenjük. Alufóliából duplán hajtogatva kis gyűrűt formálunk, és a tészta üregébe állítjuk, mint egy kéményt.
6. Előmelegített sütőben, a közepesnél kicsit kisebb lánggal (légkeveréses sütőben 160 °C) kb. 50 percig sütjük.
7. A sütőből kivéve azon forrón, a „kéményen” keresztül beleöntjük a forró boros aszpikot, ami megdermedve kitölti a tészta és a töltelék közötti vékony üreget. Hűtőszekrénybe tesszük néhány órára.
8. Tálaláskor forró vízbe mártott késsel ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. Valamilyen pikáns, mustárral és borssal ízesített lekvár – például szilva, áfonya, ribiszke, és borban puhított aszalt gyümölcsök kíséretében tálaljuk.
Hagyományos francia pástétom recepthez fűződő történet, jótanács
A pástétomtésztának csak egynegyede kell ehhez a recepthez, de ilyen kis mennyiséget nem lehet precízen elkészíteni. Ellenben például a feleslegből a derelyéhez hasonlóan megtöltve kis falatkák készíthetők, amiket bő olajban süthetünk ropogósra. A tölteléket borjú és sertés helyett pulykacombfiléből is készíthetjük.Újszerű eljárás a tésztában sült pástétomoknál, hogy nem dermedés után, hanem melegen öntjük bele az aszpikot. Ezzel a pástétom nem lesz száraz, sokkal ízletesebb és lágyabb marad. Hogy ez kivitelezhető, nagyban köszönhető az újfajta pástétomtésztának is, mely nem ázik el a forró folyadéktól.
Hozzászólás írása
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned
Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.