Finomságoktól dagadó
Elkészítés módja
1. Az étel készítése előtti este a dagadót egy hosszú éles késsel középen, lapjában fölszúrjuk, de vigyázzunk, ne lyukasszuk ki máshol a húst, majd a mélyedést ujjal kitágítjuk, hogy biztosan elegendő helye legyen a tölteléknek. Kívül–belül jól megsózzuk, megborsozzuk, egy nagy alufólialapra fektetjük. Az ecetet az olajjal simára keverjük, a vékonyan fölszeletelt póréhagymát hozzáadjuk, majd alaposan bedörzsöljük vele a húst, amit a fóliába csomagolunk. Egy tálcára még jobb, ha egy jól zárható fedeles műanyag edénybe téve, így érleljük egy éjjelen át a hűtőszekrényben.
2. A töltelékhez való zöldségeket megtisztítjuk, 1 centis kockákra vágjuk, egy tálba szórjuk. A túrót egy szitán át egyenesen a zöldségekre passzírozzuk. A sajtot hozzáreszeljük, megsózzuk, megborsozzuk, aki szereti, egy kevés finomra vágott kaporral is fűszerezheti, és a tojást beleütve összekeverjük, de vigyázzunk, ne törjük össze a zöldséget. A hús ízes páclevéből is belekeverhetünk 1-2 kiskanálnyit, de nem többet, mert akkor ellágyul a töltelék; igaz, ebben az esetben egy kevés zsemlemorzsával segíthetünk rajta.
3. A dagadót lecsöpögtetjük, és a zöldséges-túrós masszát az üregébe töltjük, vigyázva, nehogy kiszakadjon. A nyílást hústűvel összetűzzük, de még jobb, ha cérnával összevarrjuk. A dagadót páclevével megkenegetjük, és a fóliába visszacsomagoljuk. Közepesen forró sütőben (180 ºC; légkeveréses sütőben 165 ºC) kb. 1 óra 30 percen át sütjük. Az eredeti recept szerint közvetlen a grillrácsra kerül a töltött hús, és így sül szép pirosasra, miközben páclevével locsolgatjuk, de a fóliás „elősütés” előnye, hogy a hússal cseppet sem kell foglalkozni, mert a fóliában nem szárad ki, a tölteléke pedig megszilárdul annyira, hogy később már nem tud kifolyni.
4. A fóliát a pecsenyéről levesszük, ami pácleve maradt, azt rálocsoljuk, egy kevés vizet is öntünk alá, és a húst így sütjük még fél órán át, közben többször megforgatjuk, levével locsolgatjuk.
5. Ujjnyi vastag szeletekre vágva, hagymás tőrt krumpli meg paradicsomsaláta kíséretében tálaljuk. Színes, izgalmas ízhatású étel, ahol a hússzeletek piros, fehér és zöld színekben játszanak, akárcsak a nemzeti lobogó.
Finomságoktól dagadó recepthez fűződő történet, jótanács
Gyakorlottabbak a pecsenyét szabadtűzön, faszén fölött, rácsra téve is elkészíthetik, ilyenkor gyakorta kell locsolgatni és forgatni — érdemes eleinte ezt is fólia alatt sütni—, a füstös íz még izgalmasabbá teszi a pecsenye karakterét. Megengedett „csalás” ebben az esetben, hogy a pecsenyét fóliástól fűszeres vízben kb. 1 óra alatt előfőzzük, s csak ezután tesszük a rácsra, hogy páclevével locsolgatva pirosasra süssük; ezzel elkerülhető, hogy ez a vastag hús nyers vagy éppen rágós maradjon.
Hozzászólás írása
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned
Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.