Bodza vajastésztája

Bodza vajastésztája recept
Hozzávalók
•  5 dl tej
•  5 dkg élesztő
•  1 kg finomliszt (a fele teljes őrlésű liszt azaz Graham-liszt is lehet)
•  1 kiskanál só
•  2 púpozott evőkanál porcukor
•  50 dkg vaj
•  2 tojássárgája
a tészta nyújtásához:
•  finomliszt
a tepsi kikenéséhez:
•  2 dkg vaj
a tészta lekenéséhez:
•  1 tojás
a tetejére:
•  porcukor

Elkészítés módja

1. A tejet meglangyosítjuk, az élesztőt belemorzsoljuk, meleg helyen 15 perc alatt fölfuttatjuk. A lisztet átszitáljuk, 10 dekányit félreteszünk belőle, a többit a sóval és a porcukorral összeforgatjuk. A tejes élesztőt és 15 deka olvasztott, de nem meleg vajat ráöntünk, és 6-8 perc alatt közepesen kemény kelt tésztát dagasztunk belőle, közben a tojássárgáját is beledolgozzuk. Akkor jó, ha elválik az edény falától. Nyomban letakarjuk, és betesszük a hűtőszekrénybe, hogy az élesztő ne kezdhessen el dolgozni. A félretett lisztet 35 deka hideg vajjal összekeverjük, téglalap alakúra formáljuk, letakarva ugyancsak a hűtőszekrénybe tesszük. 30-50 percen át pihentetjük.

2. Az élesztős tésztát enyhén meg- lisztezett gyúrólapon kinyújtjuk úgy, hogy nagyjából egy négylevelű lóherére hasonlítson, de a közepét hagyjuk egy kicsit vastagabbra. Ide kerül a lisztes vaj, amire a tészta mind a négy „fülét” (a lóhere leveleit) ráhajtjuk. A tésztát nyomban enyhén meglisztezett gyúrólapon kb. félcenti vastagságú téglalappá nyújtjuk. Balról is, jobbról is egynegyednyit a tészta közepéig felhajtunk, majd a tészták találkozásánál újból félbehajtjuk. Ez az úgynevezett dupla hajtás. Konyharuhával letakarva fél órára betesszük a hűtőszekrénybe.

3. Ezután enyhén meglisztezett gyúrólapon, 90 fokkal elfordítva nagyjából félcenti vékonyra, téglalap alakúra nyújtjuk, és szimplán hajtjuk. Ezt úgy kell, hogy balról egyharmadnyit a tészta közepére hajtunk, és erre hajtjuk rá jobbról a tészta egyharmadát. Letakarva fél órára betesszük a hűtőszekrénybe.

4. A dupla hajtást pihentetéssel együtt megismételjük – cukrászdákban és pékségekben eredetileg három szimpla hajtással készül ez a tészta, de ez ízlés dolga.

5. Hajtogatás közben elkészíthetjük a töltelékeket. Ha mindbe tehéntúró kerül, akkor 50 dekányit keverjünk össze 1-2 evőkanál tejföllel, 1 evőkanál búzadarával, 1 kisebb citrom reszelt héjával, 2-3 evőkanál kristálycukorral és 1 csomag vaníliás cukorral. Aki szereti, mazsolát is keverhet hozzá. Ha mindbe dió vagy mák kerül, akkor 1 deci tejet forrósítsunk föl, és keverjünk hozzá 25 deka darált mákot vagy diót és 15-20 deka kristálycukrot. Egy kisebb narancs vagy citrom reszelt héjával is ízesíthetjük. Ha gesztenyével töltjük, akkor 50 deka fagyasztott, szobahőmérsékleten fölengedett gesztenyemasszát 2-3 evőkanál rummal ízesítünk, de tetszés szerint édesíthetjük 1-2 evőkanál porcukorral vagy 1-2 csomag vaníliás cukorral is. Bármelyik tölteléket is készítettük el, a tészta gyúrásánál megmaradt 2 tojásfehérjét habbá verve beleforgathatjuk.

6. A hajtogatott tésztát enyhén meglisztezett gyúrólapon 72x45 centis téglalappá nyújtjuk, majd 9 centis négyzetekre vágjuk. Ha batyut készítünk, akkor a tészták közepére halmozunk a töltelékből, és a tészta négy sarkát a töltelékre hajtjuk. Ha kifliket készítünk, akkor a felénk eső oldalukra halmozzuk a tölteléket, feltekerjük, és kifli alakúra hajlítjuk. Ha papucsokat készítünk, akkor a kis tésztákra átlósan halmozzuk rá a tölteléket, és a másik két szabadon maradó sarkát ráhajtjuk.

7. Akárhogy is töltöttük, formáltuk, kivajazott tepsire rakjuk, felvert tojással lekenjük, és meleg helyen 35-45 perecen át kelesztjük. Végül előmelegített sütőben, a közepesnél erősebb lánggal (210 °C; légkeveréses sütőben 190 °C) 22-24 percig sütjük. Még melegen behintjük porcukorral.

Bodza vajastésztája recepthez fűződő történet, jótanács

Valamivel több mint 1 órányi pihentetést megspórolhatunk, ha a tésztát a következőképp készítjük elő. A bedagasztott élesztős tésztát enyhén meglisztezett gyúrólapon kb. fél centi vastagságú téglalappá nyújtjuk. A félretett 10 dekányi lisztet a 35 dekányi puha (szobahőmérsékletű) vajjal összekeverjük, egyenletesen a tésztára kenjük. (Fontos, hogy az élesztős és a vajas rész is egyforma hőmérsékletűek legyenek, és az élesztő még ne kezdjen el dolgozni. Ugyanezt a célt szolgálja, amikor a klasszikus recept szerint először hűtőszekrénybe tesszük mindkettőt.) Balról is, jobbról is egynegyednyit a tészta közepéig felhajtunk, majd a tészták találkozásánál újból félbehajtjuk. Ez az úgynevezett dupla hajtás. Konyharuhával letakarva fél órára betesszük a hűtőbe, és ugyanúgy hajtogatjuk, sütjük, mint az előbbiekben.

A leírásban szereplő Bodza vajastésztája recept elkészítéséhez sok sikert kívánunk. Az elkészült ételhez, ételekhez, pedig jó étvágyat. Oldalunkon sok hasonló minőségi receptet talál képekkel, leírásokkal, hozzávalókkal. Vannak amik házilag készültek és vannak amik profi konyhában. Vannak köztük egyszerű, gyors receptek és vannak kissé bonyolultabbak. Vannak olcsó és költségesebb ételek is, de mindegyik finom és biztosan örömet szerez annak is aki készíti és annak is aki fogyasztja majd. A részletes keresőben számos szempont alapján szűrhet, kereshet a receptek között, hogy mindenki megtalálhassa a leginkább kedvére való ételt, legyen szó ünnepről, hétköznapról, vagy bármilyen alkalomról.

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.