Vereckei káposztás paszuly
Elkészítés módja
1. A babot a bográcsolást megelőző éjszakára kb. háromszoros mennyiségű hideg vízbe áztatjuk. Másnap leszűrjük, leöblítjük, és még mindig a bográcsolás előtt (hacsak nincs több bográcsunk) egy fazékba rakjuk. Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi. Enyhén megsózzuk (tehetünk bele hagymát, fokhagymát, babérlevelet is), fölforraljuk, majd kis rést hagyva lefedjük, és kis lángon kb. 1 óra alatt majdnem puhára főzzük.
2. A hagymát megtisztítjuk, félbevágjuk, vékonyan fölszeleteljük, azaz félfőre vágjuk. A káposztát szintén kettéhasítjuk, kitorzsázzuk, ugyancsak vékonyan fölszeleteljük.
3. Az olajat egy jó nagy bográcsban – amibe majd minden hozzávaló belefér – kissé megforrósítjuk, azután a hagymát megfonnyasztjuk rajta. Két-három részletben hozzáadjuk a káposztát, és addig pirítgatjuk, míg össze nem esik. Nagyon kicsit megsózzuk (fél kiskanálnyi kerüljön rá), amitől könnyebben összeesik, de vigyázzunk, mert a később hozzákerülő hús is és a savanyú káposzta is sós!
4. A savanyú káposztát csak a végső esetben mossuk ki (ha nagyon savanyú), néhány vágással rövidebbre aprítjuk, az édes káposztához adjuk, kevergetve együtt pirítjuk. Ha mindenképpen le akarna égni, egy kevés fehérborral meglocsoljuk (ugyanez segíthet a szakácsnak is, nehogy kiszáradjon).
5. Nagyjából 10 perc elteltével hozzáadjuk a földarabolt füstölt húst (célszerű akkorára darabolni, hogy adagonként könnyen tálalhassuk). Lefedjük, majd nagyon kis tűz fölött kb. 1 órán át pirítjuk-pároljuk. Közben többször megkeverjük, és ha az étel kívánja, továbbra is egy kevés borral óvjuk attól, hogy odakapjon.
6. A kolbászt ujjnyi darabokra vágjuk (az is jó, ha ferdén fölszeleteljük), a káposztára dobjuk, akárcsak a nagyobb darabokra vágott gombát (ha szárítottat használunk, akkor azt hideg vízbe áztatjuk és áztatóvizével együtt öntjük a káposztára).
7. A puha babot szűrőlapáttal a húsos káposztához adjuk, és a bab főzőlevéből is rámerünk egy keveset. A Piros Arannyal ízesítjük. Továbbra is kis lángon, lefedve kb. 25 perc alatt megfőzzük. Akkor jó az állaga, ha végül nagyjából olyan szaftos lesz az étel, mint a mi székelykáposztánk. Tálaláskor puha kenyér kíséretében adjuk asztalra. Tejfölt külön kínálunk hozzá, hogy ételét ki-ki kedvére meglocsolhassa vele.
Hozzászólás írása
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned
Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.