Boldogi nagyrózsa
Elkészítés módja
1. Az összes tésztához valót egy lábasban simára keverjük. Akkor jó, ha palacsintatészta szerű massza lesz belőle.
2. A speciális nyeles rózsaformát egy akkora lábasba tesszük, hogy körülötte körben kétujjnyi hely maradjon. Annyi olajat öntünk a lábasba, amennyi a formát bőven ellepi, és így együtt a tűzre tesszük, mert a formának is meg kell forrósodnia. Sőt, nagyon jól át kell forrósodnia, mert csak így tapad majd hozzá a tészta.
3. A forró formát a tésztába merítjük, kiemeljük, hagyjuk egy kicsit lecsurogni, majd az ugyancsak forró olajba tesszük úgy, hogy az olaj ellepje. A tészta nagyjából 2 perc alatt szép aranybarnára sül. Ekkor az olajból kiemeljük, és egy kicsit oldalra billentjük, hogy a fölülről belefolyt olaj kicsuroghasson belőle. Egy villával a sült tésztát a forma mellett körben meglazítjuk, és ügyesen konyhai papírtörlőre csúsztatjuk, lecsöpögtetjük. A formát újra a forró olajba merítjük néhány pillanatra, hogy ismét kellően átforrósodjon, azután következhet megint a tészta és a sütés. Így dolgozunk addig, míg a tészta el nem fogy.
4. Porcukorral meghintve tálaljuk.
Boldogi nagyrózsa recepthez fűződő történet, jótanács
Az első palacsinta után lehet látni, hogy kell e még keverni valamit a palacsintatésztába. Ha sűrű a massza, puhább, fánkízű lesz a kisült tészta. Ha hígabb, akkor szép ropogósra sül.
Most jutottam oda, hogy kipróbálom.
Hááát...Egyetlen egy nem jött le a formáról, pedig mindent úgy csináltam ahogy irva vagyon.
Szomorú vagyok.
Nagyon köszönöm a választ! A Debreceni kirakodó vásár idején fogom keresni, remélem rátalálok!
Kedves Tamás! A vidéki kirakodó vásárokban, szabadtéri sütésekkor árusoknál lehet beszerezni. Egyéb iránt egy ügyes lakatos is elkészíti önnek, ha minden kötél szakad.
Én már mióta láttam a Tv-ben ezt a palacsinta készítő valamit azóta keresem,de nem találok sehol. Vajon hol lehet kapni? Ha valaki tudja hol kapható kérem írjon!
Köszönöm előre is.
Nagyon szép:)