Csigaragu Szent László módra

Csigaragu  Szent László módra recept
Hozzávalók
•  2-3 gerezd fokhagyma
•  1 újhagyma
•  2-3 közepes nagyságú vargányagomba
•  3 evőkanál olaj
•  kb.30 db főtt éti csiga
•  3 dl főzőtejszín
•  kb.1 kiskanál étkezési keményítő
•  0.5 dl zamatos fehérbor
• 
•  őrölt fehér bors
•  fél csokor petrezselyem
•  néhány ágacska friss turbolya
a körethez:
•  30-35 dkg spagetti
• 
•  2 evőkanál
•  olívaolaj
a tetejére:
•  1 kisebb nyári szarvasgomba

Elkészítés módja

1. A fokhagymagerezdeket félbevágjuk, majd miután zöldes csírájukat kivágtuk, apróra zúzzuk. Az újhagymát zöldjével együtt vékonyan, a vargányát elnegyedelve fölszeleteljük.

2. Az olajat egy nagy serpenyőben kissé megforrósítjuk, majd a fokhagymát pár pillanat alatt megfuttatjuk rajta. Az újhagymával további fél percig, azután a gombát rászórva még 2-3 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a csigát is.

3. A keményítőt először egy kevés hideg vízzel majd a tejszínnel simára keverjük, a gombás csigához öntjük. Kevergetve pár percig forraljuk, ezalatt kellően besűrűsödik. A borral ízesítjük, kissé megsózzuk, megborsozzuk, végül a fölaprított petrezselyemmel és turbolyával fűszerezzük.

4. Amíg a ragu készül, a spagettit enyhén sózott, forrásban lévő vízben úgy főzzük ki, hogy a közepe éppen csak egy kicsit roppanós maradjon. Leszűrjük, az olívaolajjal összeforgatjuk. Úgy rakjuk tányérokra, mintha kis fészkek lennének, a vargányás csigaragut pedig a közepükbe halmozzuk. Végül az egészet vékonyan fölszeletelt nyári szarvasgombával megkoronázzuk.

Csigaragu Szent László módra recepthez fűződő történet, jótanács

A szarvasgomba becses ritkaság, szerencsénk volt, hogy sikerült szert tennünk néhány darabra. Természetesen az étel enélkül is megfőzhető. Az ételt kreáló Nemeskövi Dénes mesterszakács ezt a fogást a Szent László Szarvasgomba Lovagrendről nevezte el, melynek a vendége volt.

Az éti csiga előkészítése
Ételkészítésre a kertjeinkben „száguldozó” éti csiga alkalmas, a meztelen csiga vagy a lapos csiga nem! Az éti csigákat összegyűjtjük, és fedeles, de azért szellőző vödörbe zárva 3 napig éheztetjük. Ez azért kell, hogy kitisztuljanak. Ezután folyó vízzel egyenként alaposan megmossuk, és mindet forrásban lévő, enyhén sózott vízbe zúdítjuk. 10-15 percig főzzük, majd leszűrjük, hideg vízzel lehűtjük. Ezután hústűvel vagy csigavillával a csigahúst a házából kiemeljük. A csigahús fekete részét magyar módi szerint levágjuk, így tisztítjuk meg a puhatestűt, ám a franciák azt mondják, pont ebben a fekete részben van a csiga íze, és nem a talpában. Ezért ők a fekete rész aljánál újjal megnyomják a csigahúst, így távozik a csigából a béltartalom, ellenben a fekete rész megmarad. Az így előkészített csigahúst azután váltott hideg vízben átöblítjük. Hogy leforrázzuk e még egyszer, ízlés dolga. Következhet a főzés, amire két változat is van. A hagyományos és egyben lassabb megoldás, amikor a csigahúst egy lábasba szórjuk, annyi hideg vizet öntünk rá, amennyi ellepi, fölforraljuk, keletkező habját leszedjük. Fehérborral ízesítjük, megsózzuk, egész borssal, fokhagymagerezdekkel, fölkarikázott vöröshagymával, szegfűszeggel, babérlevéllel és kakukkfűvel fűszerezzük. Belekarikázunk néhány sárgarépát és petrezselyemgyökeret, lefödjük, és a csigahúst kis lángon 2,5-3 óra alatt puhára főzzük. Célszerű megkóstolni, hogy jó-e, mert a csiga húsa komiszul kemény, nehezen puhul. Ha kész, leszűrve hűlni hagyjuk. A másik módszer lényegesen egyszerűbb és gyorsabb. Minden hozzávalót kuktába töltünk, és a csigahúst a forrástól számított 30-35 perc alatt puhára főzzük. A levében hűlni hagyjuk. A gyorsaság mellett az is előnye a kuktás főzésnek, hogy jobban benne maradnak az ízek a húsban. Amíg a csiga puhul, a csigaházakat mósószeres vagy szódabikarbónás vízben kifőzzük, fertőtlenítjük, leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, száradni hagyjuk. Az így megfőzött csigahússal azonnal készíthetünk ételeket, illetve kiporciózva — általában egy tucatot számítva fejenként — zacskóba rakva mélyhűthetjük is. Utóbbi esetben tüntessük föl a zacskón a készítés napját és a felhasználhatósági időt, ez utóbbi kb. szűk egy év.

A leírásban szereplő Csigaragu Szent László módra recept elkészítéséhez sok sikert kívánunk. Az elkészült ételhez, ételekhez, pedig jó étvágyat. Oldalunkon sok hasonló minőségi receptet talál képekkel, leírásokkal, hozzávalókkal. Vannak amik házilag készültek és vannak amik profi konyhában. Vannak köztük egyszerű, gyors receptek és vannak kissé bonyolultabbak. Vannak olcsó és költségesebb ételek is, de mindegyik finom és biztosan örömet szerez annak is aki készíti és annak is aki fogyasztja majd. A részletes keresőben számos szempont alapján szűrhet, kereshet a receptek között, hogy mindenki megtalálhassa a leginkább kedvére való ételt, legyen szó ünnepről, hétköznapról, vagy bármilyen alkalomról.

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.