Rég elfelejtett, szenzációs konyhanövények: a porcsinfű

Rég elfelejtett, szenzációs konyhanövények: a porcsinfű
Szerző: spajzgirl

- A portulák, magyarul porcsin vagy porcsinfű régóta honos Közép-Európában, ennek ellenére már jó ideje feledésbe merült. Pedig már az ókori egyiptomiak is kedvelték és zöldségként fogyasztották, illetve gyógyászati célokra használták, úgymint: a porcsin leveleiből teát főztek, amellyel a vese, húgyhólyag, légcső és az idegrendszer betegségeit kezelték. Ugyanakkor javasolták az emésztési problémákkal küzdőknek (bélhurut), mert rájöttek, hogy a levél rágcsálása enyhíti a gyomorégést. A tudomány mai állása szerint a porcsin gazdag vasban, magnéziumban, C-vitaminban és omega-3 zsírsavakban, sőt mi több ez az egyedüli növény, ami halolajat is tartalmaz, ezen kívül E-vitamint, valamint béta-karotint. A glutation tartalmának köszönhetően antioxidáns és immunerősítő hatást fejt ki a szervezetben. Innen származik gyulladás gátló és véralvadást gátló (vérkeringést serkentő, érelmeszesedés kialakulásának veszélyét mérséklő) tulajdonsága. A vér koleszterin-és cukorszintjére kifejtett hatásával védi az artériákat. Ásványi sókat is gazdag: kalciumban, káliumban, magnéziumban, foszforban. Mézgája lágyító hatású, frissítő, sebgyógyító, víz- és féreghajtó. Elrágva erősíti a foggyökereket és megszünteti a fogínyvérzést, olyannyira, hogy a növény levével még a meglazult fogakat is meg lehet menteni.

- Belsőleg a porcsin a szívproblémák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ajánlott, azonkívül lelassítja a szervezet öregedésének a folyamatát. Külsőleg sportolóknak, izomgörcsök fellazítására használják (kapszulában, granulátumban is kapható). De hogy is néz ki ez az utak mentén, tarlókon vadon termő csoda növény? Pirosas szárain húsos, tojásdad, vastag, lédús levelek nőnek. A szabadban termő porcsin egyéves növény, gyorsan nő, már öt hét után be lehet takarítani, fóliasátorban viszont mindössze 20 nap elég neki és szüretelhető. A rövid növekedési idő miatt általában egy évben többször is elvetik, így lényegében márciustól-októberig szabadföldi zöldségként kínálják a piacokon.

Portulák a konyhában
- A portulák leszedése után csak rövid ideig tartható. Optimális tárolási körülmények (0–1 °C és magas páratartalom) mellett is csupán 3-5 napig használhatók a levelek. Nyersen, salátaként, illetve párolt zöldségként fogyasztható. Enyhén savanykás és sós íze miatt kiváló a kígyó uborkához, paradicsom és fejes saláta mellé. Vékony csíkokra metélve rozskenyérre tehetjük kenőként, így jól érvényesül enyhén savanykás, ugyanakkor dióra emlékeztető íze. Ha a leveleket inkább párolva vagy főzve szeretnénk kipróbálni, akkor a spenóthoz hasonlóan kell elkészíteni, fokhagymával, rövid ideig pirítva, majd víz hozzáadásával párolva. Apróra vágva levesbe is főzhetjük vagy egyéb ételekhez keverhetjük. Vajban párolva, fokhagyma és hagyma hozzáadásával, szenzációs lecsót, vagy porcsinos rántottát készíthetünk belőle. A növény virágjának ecetbe és sóba eltett bimbóival pedig helyettesíthetjük a kapribogyót. A szárak, a levelek és a virágrügyek is mind ehetők.

- A portulák Európában a 19. században élte fénykorát, viszont a Közel- és Közép-Keleten, Ázsiában és Mexikóban az őslakosság egyik fő tápláléka volt és maradt. Az ausztrál bennszülöttek a mai napig hagyományos módon készítik el az ún. porcsinmag tortát, amihez a növényi magokat egy kövön megtörik, majd a levelekkel együtt sajt, meg tojás hozzáadásával afféle quiche-t-tortát készítenek belőle. A görögök, akik andraklá-nak vagy glystridá-nak nevezik, a leveleket és a szárakat a feta ízesítésére használják, paradicsommal, hagymával, fokhagymával, oregánóval és olívaolajos öntettel fogyasztják. Van egy kiváló csirkés egytál ételük is, amit a portulák tesz egyedivé.

- Törökországban, amellett, hogy a portulák, saláták fontos eleme, párolva, köretként is kedvelik, de legnépszerűbb a sajttal-túróval töltött, szivar alakú börek, ami elképzelhetetlen lenne a török emberek számára a portulák nélkül. Albániában, miután megpárolják a leveleit, joghurtos dresszinggel öntik le vagy túrós-sajtos ételeket ízesítenek vele. Meleg ételek esetén fokhagymával, olíva olajban párolva, és egyéb hozzávalókkal fogyasztják. Portugália déli területein (Alentejo) a “baldroegas” nevű étel fő fűszere.

0 hozzászólás

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.