Napóleon, nőnap és az ibolya

Napóleon, nőnap és az ibolya
Szerző: spajzgirl


- Míg Olaszországban március 8.-án a nők mimóza ágat kapnak, addig Franciaországban a jóval drágább ibolyát, ami a nem hivalkodó, de felejthetetlen szépség jelképe. Ma már kevesen tudják, hogy a 18.-19. században szinte az összes uralkodó ibolyafüggő volt! Napóleontól-Viktória királynőig, Sissitől Nagy Katalinig, de a legtöbb érdekes ibolyás" történetet Bonaparte Napóleonról jegyezték fel. Íme: a nagy hódító első feleségének, Josephine császárnőnek ibolyaszínű ruhát kellett viselnie az esküvőn, mert Napóleon kedvenc virága az ibolya volt olyannyira, hogy a Császár Párt emblémájának is azt választotta. Napóleon álneve, a számüzetése alatt Le Caporal La Violette, azaz Ibolya káplár volt. - Amikor Elba szigetére száműzték, a katonáitól a következő szavakkal búcsúzott el: «Ne csüggedjetek, ibolyavirágzásra visszatérek!» Valószínüleg ez a mondás ihlette meg Jean-Dominique Etienne Canu csendélet festőt, aki 1815-ben Le Secret du Caporal La Violette (Az ibolya káplár titka) címen egy kis képet festett. Az akvarell látszólag egy csokor ibolyát ábrázol, de ha figyelmesebben megnézzük, a virágszirmokon hamarosan felfedezzük Napóleont, a feleségét Mária Lujzát és a kis trónörököst.
- A romantikus lelkű Napóleonról és az ibolyáról még annyit, hogy állítólag 1814-ben, amikor a császárt Szent Ilona szigetére száműzték, őreitől azt kérte, hogy távozása előtt még hagy vegyen búcsút Josephine-től, aki akkor már a rueili Szent Péter és Szent Pál templomkert temetőjében aludta örök álmát. A sírján ibolyák nyíltak, a császár, pár virágot letépett róla és a ruhája alá rejtette. Amikor Napóleon 1821-ben meghalt, Josephine egy hajtincsével és a nyakában egy medállal helyezték örök nyugalomba, amelyben a kedvese sírjáról származó ibolyavirág volt lepréselve.
- Az osztrák császárnő és magyar királynő, Sissi is ibolyafüggő volt, a kedvenc édessége az ibolyaszörbet volt, de szakácsai a salátákra, töltött csirkéhez, halak ízesítésére is felhasználták, nem beszélve a tortákról, csakhogy az állandóan fogyókúrázó császárnő kedvében járjanak. Az ibolya fogyasztás a Viktoriánus kori Angliában már rekordot döntött. A 20. század elején a futurista mozgalom kedvenc virága szintén az ibolya volt, még a rántottát is ibolyavirággal megszórva fogyasztották, s hogy az ibolyára éhes vásárlók igényeit ki tudják elégíteni, a franciaországi Hyères-ben és Grasse-ban az 1900-as évek elején megkezdték az ibolya ipari feldolgozását. A második nagyüzem Pármában működött, de Németországban, és Algériában is megindult a parfümgyártás.
Receptek
- Az angol nyelvterületeken az ibolya a legnépszerűbb virág az ehető virágok között. Nemcsak azért, mert szép és illatos, de ráadásul az íze is jó. Elegánssá varázsol egy tortát, szufflét, a krémek, szorbék, parfék, fagylaltok gyönyörű színt kapnak a virágból kivont esszenciától. Az ibolya leveleiből nyersen salátát készíthetünk, a leveléből a spenóthoz, sóskához hasonlóan főzeléket főzhetünk. Az amerikaiak a francia ibolyaszörpöt fagylalttölcsérek ízesítésére és a marshmallow készítéséhez használják fel..
- A főzés előtt azonban nem árt tudni, hogy pl. a Rebecca nevű  ibolyafajta virága és levele vanília illatú, tehát ez az ibolya a legalkalmasabb a desszertek készítéséhez. A borsos illatú vad Viola odorata-ból viszont nemcsak parfüm készül, de jellegzetesen édes ízt ad a gyümölcssalátának, teának. A szelíd Viola tricolor pedig kiváló húsokhoz, grillezett ételekhez, párolt zöldségekhez.
- Egyes ibolyafajták virágja, levele és szára orvosi célokra is használatos, pl. az erdei ibolya gyökérzete és levelei a szaponin nevű keserű anyagot tartalmazza, ezenkívül alkaloidákat, A- és C-vitamint, antioxidánst (a neve anthocyanin). A levéldrog fő hatóanyaga is ez, az illóolaj izzasztó, vértisztító, a virág idegnyugtató, vérnyomáscsökkentő hatású. AIDS ellen is hatásos, antimikrobális és rovarirtó hatása is ismert. Az egyik, Új-Guineában termő faj leveleit sebek gyógyítására használják. A Viola verucunda levelét Kínában főzeléknövénynek termesztik. A Viola canescens fajtát viszont Indiából kitíltották, mert az álomkórt terjesztő ostoros (Trypanoza cruzi) parazita él rajta.

Ibolyacukor készítése
Az ibolyacukor kiváló jeges teába, limonádéba vagy remek ajándék egy rögtönzött tavaszesti partyra, pl. egy szép befőttes üvegben, lila masnival átkötve. Íme az elkészítés módja.
250 g cukorhoz 125 g ibolyaszirmot teszünk hozzá.
Mossuk meg jól az ibolyavirágot, és szárítsuk meg egy konyhai papírtörlőn. Öntsük a cukor felét egy lapos kistányérba, és szórjuk rá a tetejére az ibolyavirágokat. Fedjük be a maradék cukorral, majd nyomjuk/préseljük bele óvatosan a virágokat egy üvegpohár aljával. Takarjuk le egy tiszta törlőronggyal, és hagyjuk így, amíg a virágszirmok kiszáradnak. Tegyük egy jól záródó üvegbe, és tartsuk sötét helyen.

Ibolya ízű muffinkrém
Hozzávalók a krémhez: 1 evőkanál liszt, 2 dl tej, 20 dkg vaj, 20 dkg ibolyás cukor, só, 1 csomag vaniliás cukor
Készítsük el a muffint a szokásos módon. Majd a krém következik: Tegyük fel főni a tejet, sürítsük be 1 kanál liszttel. Hagyjuk kihűlni. A vajhoz adjuk hozzá az ibolyacukrot és egy csipet sót, keverjük habosra. Adjuk hozzá a tejhez. Szórjuk bele a vaníliás cukrot, és keverjük újra össze.

Ibolyás saláta
150 g friss zsenge zöldborsó, 25 dkg megmosott, megszárított ibolyavirág, 1 evőkanál petrezselyem, 1 evőkanál friss citrom héj, 1 evőkanál  tárkony, 1 dl olívaolaj, só, bors 2 evőkanál  ibolyaecet, 10 dkg extra friss ibolyavirág
Egy salátás tálban keverjük össze a hozzávalókat. Az ibolyaízű borecetet ízesítsük, sóval, borssal, majd állandóan keverve adjuk hozzá az olajat. Öntsük rá a salátára. Ibolyavirágokkal megszórva díszítjük.

Ibolyás borecet
Mindig az 1-4-es arányt kell szem előtt tartani, azaz 1 adag ibolyaszirmot helyezzünk el egy befőttes üvegben. Öntsük rá a 4 egység pezsgős borecetet, fedjük be. Rázzuk jól össze az ibolyát az ecettel, mintha koktélt sékelnénk, hogy a szirmok jól átitatódjanak, elmerüljenek a pezsgős ecetben. 3 vagy 4 nap múlva szűrjük le, dobjuk ki belőle a virágokat. (1 évig eláll, hűvös helyen.)

 

0 hozzászólás

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.