Minden, amit még nem tudtam a medvehagymáról

Minden, amit még nem tudtam a medvehagymáról
Szerző: spajzgirl

Az angolok vad fokhagymának nevezik, a németek medvehagymának, vagy széles levelű fokhagymának, erdei fokhagymának stb. a medvehagymát, de szinte ahány ország, annyiféle nevet kapott már ez az utóbbi időben toplistán lévő konyhák gyönyöre.
A medve (és mellesleg a vaddisznó is) megőrül érte, (gondolom ezért lett medvehagyma a neve) és nemcsak a növény szárát, levelét fogyasztja, de a hagymáját is nagyon szereti, mert még a földet is felássa, hogy hozzájusson. Én kb. 3 évvel ezelőtt az Alpokban járva figyeltem fel az erős fokhagymaszagra, s amikor megtudtam, hogy a medvehagyma volt a hunyó, érdeklődni kezdtem iránta, de a sok jó dolog ellenére, amit olvastam róla sem késztetett arra, hogy kipróbáljam, egészen addig, amíg a szomszédom meg nem lepett egy nagy vájlingnyival. S miközben a kezembe nyomta, annyira magasztalta ezt az Ázsiában és Európában honos növényt, hogy udvariatlanság lett volna visszautasítani. De mit készítsek belőle, -gondoltam magamban-nos a google a legjobb barátom jelszóval (google is your friend) végül egy medvehagymás felfújt mellett döntöttem. Nagyon jól sikerült, s nem mondom a vad fokhagyma nagyot nőtt a szememben, mert nem volt semmi kellemetlen, fokhagymára jellemző utóhatása.
De másnap este, amikor a hűtőben megláttam a még mindig tetemes mennyiségű medvehagymát, elhatároztam, hogy szabadjára engedem a fantáziámat, pl. meglepem a családomat, mondjuk egy finom medvehagymás levessel, vagy egy sertés szelettel, amihez medvehagymás burgonyapürét készítek, de aztán a zumba után, a sportklub vendéglőjében landolva, olasz barátom és egyben a Sportiva vendéglő főszakácsa, azt javasolta, hogy készítsek belőle egy isteni pesztót, ami a tésztáknak, szószoknak különlegesen karakteres ízt ad. –Ő, (Prisco), speciel bazsalikom helyett is ezt használja!-mondta.
Jó ötlet gondoltam, mert éppen volt otthon fenyőmagom, ami ugye nélkülözhetetlen a jó pesztóhoz. És így is lett, a medvehagyma pesztós spagetti is a megtartandók listájára került. De még mindig ott vigyorgott a hűtőmben a medvehagyma, s a családom sztrájkba lépett ellene. Ekkor csengett a mobilom, a svájci barátnőm hívott, hogy vacsora csatát rendez a hétvégén és a tanácsomat kérte, hogy mi legyen a téma? Szerintem legyen a medvehagyma-vágtam rá azonnal, és egyben felajánlottam maradék medvehagyma készletemet!- Jó ötlet, sikította Josette a vonal túlsó oldalán, mert mint kiderült, Svájcban, ahonnan ő származik, a teheneket medvehagymával etetik, amitől a tejnek erős fokhagyma íze lesz. Abból készítik a 19. század óta népszerű, medvehagyma ízű vajat (Barlauch butter).-Sós süteményekhez, salátákhoz, de főzelékekhez is kiváló.-mondta.
 A partin nemcsak a medvehagymás fogások voltak szenzációsak, de egyúttal sok mindent megtudtunk róla, pl hogy Oroszországban a medvehagymát besózva tartósítják, valamint a gyökerét és a virágját is megeszik, aztán, hogy könnyű összetéveszteni a gyönygyvirággal, meg a kikericcsel, melyeknek a levele viszont mérgező! Nos, hogy melyik étel lett a győztes? Az én Spenótos, majoránnás, tigris rák tekercsem.

Íme a recept
Fél kg friss spenót, 25 dkg medvehagyma, fél kg friss zsenge csalán (kihagyható), 2 ek oliva olaj, 2 fej hagyma, 1 kk majoranna, só, bors, 1 kk szerecsendió, 2 tojás sárgája, 4 fehérje
A majonézhez: 2 tojás sárgája , ½ citrom leve,1 ek mustár, 1 ek borecet, 2 ek oliva olaj, 6 ek napraforgó olaj,10 dkg tigris rák

A medvehagymás tekercshez melegítsük elő a sütőt, 190C -ra.
Tisztítsuk meg a spenótot, medvehagymát, csalánt, majd mossunk meg mindent alaposan.
Dobjuk be forrásban lévő vízbe mind a három növényt és főzzük 2-3 percig.
Szűrjük le a vizet, és borítsuk rá a növényeket egy jégkockákkal teli tálba, hogy a szép zöld színüket megőrízzék.
Hevítsük fel az oliva olajat, pároljuk meg benne üvegesre a hagymát, szórjuk meg a majorannával, sózzuk és ízesítsük szerecsendióval.
Tegyük bele a spenót-csalán és medvehagyma keveréket egy robotgépbe, a tojás sárgájával, a párolt hagymával és a borssal ízesítve pürésítsük.

Verjük fel a tojás fehérjét kemény habbá. Kanalazzuk rá a spenótra, majd kenjük szép egyenletesen rá a spenótos, fehérjehabos keveréket egy zsírpapírral kibélelt tepsire és süssük 10-12 percig a sütőben.
Késztsük el a majonézt a szokásos módon, majd tegyük bele az előfőzött tigris rákokat, sózzuk borsozzuk. Kenjük rá a majonézt a rákokkal együtt a spenótos tekercsre.
Hagyjuk állni 30 percig, tálaláskor díszíthetjük ehető virágokkal.

A képen a medvehagymás felfújt látható!

3 hozzászólás

  1. spajzgirl
    spajzgirl #97 2013. 05. 02. 13:07 Válasz

    Scampi, garnéla...Szt Jakab kagyló mirelit is jó...

  2. t.variam
    t.variam #96 2013. 04. 30. 14:53 Válasz


    Jól hangzik a dolog, de tigris rák szűkében lévő, egyszerű halandóknak nem tudnál valamit helyette ajánlani?

  3. karperec
    karperec #95 2013. 04. 29. 19:47 Válasz

    Nagyon tetszik, hogy ilyen színes változatos konyhát társz elénk a nagyvilágból!

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.