Blueberry: az észak-amerikai kékáfonya

Blueberry: az észak-amerikai kékáfonya
Szerző: zsuzsa56

Az áfonya bársonyos, mélykék színű, Észak-Amerikában honos zamatos gyümölcs. Az indiánok ősidők óta használják gyógyászati célokra az egész gyümölcsöt, a bogyóját, levét és gyökerét is.

Bár az áfonyát már a középkorban is ismerték és használták, a legismertebb „történelmi" esetet a II. világháborúban jegyezték fel: A Brit Légi Haderő pilótái azt tapasztalták, hogy ha az éjszakai bevetések előtt áfonyalekvárt kaptak, a látásuk sokkal élesebb volt. Majd a 60-as években klinikai vizsgálatokat kezdtek az áfonya szemre, valamint a teljes érrendszerre gyakorolt hatásával kapcsolatban..

Ma már több mint 100 tanulmány számol be az áfonya és a látás javulása közötti összefüggésről. A kutatások azt mutatják, hogy az áfonya kivonata képes fokozni a látásélességet, valamint képes csökkenteni bizonyos retina megbetegedések kialakulásának kockázatát. A kutatók szerint az áfonya segít csökkenteni a farkasvakságot, továbbá segít a szem hajszálereinek rugalmasságát megőrizni, ezáltal fokozza a véráramlást a szem kapilláris ereiben, és erősíti a hajszálerek falát.

Az áfonya sok hasznos összetevője mellett tartalmaz "neomirtillint", úgynevezett "növényi inzulint", valamint olyan karotinoid vegyületeket, melyek javítják az éjszakai látást. Bélhurut, enyhe hasmenés elleni háziszer. Fogyasztása javasolható diabetes, felső légúti megbetegedések, epe- és húgykő problémáknál, reuma, ekcéma, pszoriázis, ateroszklerozis, vérnyomásproblémák esetén.

A vadon élő fajok termésének tápértéke nagyobb a kiskertekben termesztettekénél.

Az áfonyák festékanyagai az antioxidánsok, amelyeknek védő hatásuk van olyan betegségekkel szemben, mint a rák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek.

Az áfonya
- gyümölcssavakat,
- cukrot,
- pektint és
- számos vitamint tartalmaz.

Kiemelkedõen magas a
- káliumtartalma, van benne továbbá
- vas,
- magnézium,
- mangán,
- cink,
- kén,
- foszfor.

Tudományosan is elfogadott szer látószervünk különféle betegségeire. A-vitamin tartalma révén a farkasvakság gyógyítására szolgáló gyógyszer alapanyaga. Baktériumölő hatással is rendelkezik.

Az áfonya hatásai:

- lassítja az öregedést,
- lelassítja a mentális leépülést,
- javítja a memóriát,
- erőteljes antioxidáns,
- flavonoidjai gátolják a rák kialakulását,
- erősíti a vérereket,
- szívproblémák megelőzésében segít,
- csökkenti a "rossz" koleszterin szintjét,
- gátolja a neurotikus betegségek kialakulását,
- csökkenti a magas vérnyomást,
- vizelethajtó,
- köhögéscsillapító.

Fogyasztják még:

- fogínygyulladás,
- gyomorbajok,
- vese- és hólyagproblémák,
- hasmenés esetén.

Az áfonya jótékony még:

- húgyúti fertőzéseknél,
- vesetisztítóként.
- enyhe vércukorszint-csökkentőként.

Mivel a fekete áfonyában található antiocianidinek javítják a hajszálerekben és általában az erekben a vérkeringést, a gyümölcs jó lehet azoknak, akiknek végtagjaikban rossz a vérkeringés. Jó hatása miatt a visszér és az aranyér kezelésére is alkalmazzák, különösen terhesség idején, amikor ezekre a betegségekre fokozott a hajlam. Azok az emberek, akiknél könnyen alakul ki véraláfutás, szintén hasznát vehetik az áfonya hajszálértágító hatásának.

1 hozzászólás

  1. spajzgirl
    spajzgirl #142 2013. 06. 12. 16:39 Válasz

    Kedves Zsuzsa, a címből kimaradt egy K az észak-amerikai szóból

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.